Stalowa stolarka otworowa – jak działa w niej kontrola dostępu?
17471
post-template-default,single,single-post,postid-17471,single-format-standard,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0,vc_responsive
 

Jak działa kontrola dostępu w stalowej stolarce otworowej?

system kontroli dostępu

18 gru Jak działa kontrola dostępu w stalowej stolarce otworowej?

Stolarka otworowa obejmuje przede wszystkim drzwi i okna, które montuje się w domach oraz wielu innych budynkach. Materiał, z którego wykonane są te elementy, w dużej mierze decyduje o ich trwałości i poziomie bezpieczeństwa, jaki będą zapewniać. Okna i drzwi wykonane ze stali są dużo trudniejsze do otwarcia czy wyważenia, niż gdyby zostały wyprodukowane z innych materiałów. Jednak aby zapewnić jeszcze większe ich bezpieczeństwo, można zastosować kontrolę dostępu, która uniemożliwi wejście do pewnych stref czy pomieszczeń osobom nieuprawnionym.

Czym są systemy kontroli dostępu?

Systemy kontroli dostępu mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niepowołane osoby nie powinny mieć możliwości wejścia do pewnych miejsc, a tylko osoby uprawnione mogą dostać się do środka bez problemów. Najprostsza forma kontroli dostępu to ta realizowana za pomocą zamków i kluczy, do których tylko niektórzy mają dostęp. Możliwe jest również użycie wspólnego klucza „master key”, który otwiera wiele pomieszczeń, ale jednocześnie pozwala na wprowadzenie ograniczenia, do ilu z nich będzie miał dostęp konkretny pracownik. Obecnie jednak systemy kontroli dostępu działają najczęściej nie przy zastosowaniu zwykłych kluczy, ale elektronicznych urządzeń wejściowych i wyjściowych pozwalających na dokładną kontrolę tego, kto może dostać się do danej strefy.

Kontrola dostępu w stalowej stolarce otworowej

Użycie stali w stolarce otworowej podnosi jej bezpieczeństwo, ponieważ tak wytrzymały materiał sam w sobie jest pierwszym elementem znacznie utrudniającym wyważenie czy rozbicie drzwi. Aby jednak szczególnie ważne miejsca czy strefy były odpowiednio chronione, w stalowych drzwiach zamontować można systemy kontroli dostępu.

Wśród urządzeń wejściowych możemy wyróżnić szyfratory, czytniki kart i skanery, które umożliwiają otwarcie drzwi dopiero po odczytaniu specjalnej karty magnetycznej czy wpisaniu kodu numerycznego. Czytniki z kontrolerami są wbudowane bezpośrednio w drzwi i po zweryfikowaniu użytkownika decydują, czy dostęp może być zrealizowany. Z reguły po drugiej stronie drzwi znajduje się przycisk wyjścia umożliwiający otwarcie drzwi i wyjście już bez dodatkowej kontroli. Natomiast urządzenia wyjściowe realizują udostępnianie i ograniczenia dostępu za pomocą zabezpieczeń takich jak elektromagnetyczne rygle i zamki elektryczne. Dzięki temu, że cały system zabezpieczeń drzwi nadzorowany jest elektronicznie, jego operator za pomocą oprogramowania może szybko zmieniać ustawienia i nadawać lub odbierać uprawnienia do wejścia konkretnym osobom.

Zastosowanie systemu kontroli dostępu to efektywny sposób pozwalający na uniemożliwienie wejścia do pewnych stref osobom nieuprawnionym. Zmniejsza ryzyko strat związanych z kradzieżą mienia lub poufnych informacji, a także zwiększa bezpieczeństwo osób przebywających w chronionych strefach, ponieważ ich praca nie będzie zakłócana przez osoby z zewnątrz. Ze względu na swoje zalety ten system może być stosowany nie tylko w zakładach pracy, ale także w szkołach, szpitalach i wielu innych miejscach.